,,Rzeczą, którą najtrudniej jest zrozumieć jest podatek dochodowy"

PIT-36 czy PIT-37

dodano: 2017-04-21
Termin złożenia zeznania podatkowego mija w tym roku 2 maja. Do tego czasu należy rozliczyć podatek zgodnie z obowiązującym formularzem. Najpopularniejsze z nich to PIT-36 i PIT-37. Który wybrać, aby mieć pewność, że urząd otrzymał odpowiedni formularz?

PIT-36 to formularz przeznaczony dla osób, które nie były rozliczane przez płatnika, czyli musiały same obliczyć zaliczki na podatek dochodowy oraz podatek do przekazania organom skarbowym. Służy on zatem przede wszystkim przedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym specjalne działy produkcji rolnej, a także podatnikom, którzy osiągali przychody z prywatnego najmu bądź dzierżawy mieszkania lub otrzymywali wynagrodzenie z zagranicy. PIT-36 można rozliczyć indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Po PIT-36 powinni sięgnąć także rodzice, doliczający dochody niepełnoletnich dzieci do swoich środków. W takiej sytuacji formularz należy uzupełnić drukiem PIT/M i przenieść wskazane kwoty do części D.3. w formularzu PIT-36.

Największa ilość Polaków, bo aż 16 mln, rozliczy się natomiast korzystając z druku PIT-37. Dotyczy on pracowników etatowych, zleceniobiorców, emerytów i rencistów, czyli osób, których zarobki rozliczane są za pośrednictwem płatników. PIT-37 powinien zostać rozliczony na podstawie formularza dostarczanego przez płatnika (pracodawcę, ZUS, etc.). Korzystają z niego podatnicy, którzy osiągnęli dochody z tytułu wynagrodzeń z pracy, działalności wykonywanej osobiście (np. umów cywilnoprawnych), emerytur, rent oraz świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, zasiłków z ubezpieczenia społecznego, stypendiów oraz praw autorskich i innych praw majątkowych.

PIT-37 umożliwia rozliczenie samodzielne, z małżonkiem oraz jako samotny rodzic. Można w nich odnotować również ulgi podatkowe, a także przeznaczyć 1 proc. podatku na dowolną organizację pożytku publicznego.


Źródło: Money.pl


Marzanna Żuchowska - Doradca Podatkowy nr wpisu 11960
ul. Żytnia 2N
88-400 Żnin
666616497
Projekt i wykonanie BerMar multimedia